ASTM A325 rënda Hex strukturore Bolts

ASTM A325 rënda Hex strukturore Bolts

Përshkrim i shkurtër:

ASTM A325 / A325M Heavy Hex Structural Bolts The bolts are intended for use in structural connections. These connections are covered under the requirements of the Specification for Structural Joints Using ASTM A325 Bolts, approved by the Research Council on Structural Connections, endorsed by the American Institute of Steel Construction and by the Industrial Fastener Institute. Dimension: ASME B18.2.6 (Inch Size),  ASME B18.2.3.7M (Metric Size) Thread Size: 1/2″-1.1/2″,  M12-M36, ...


 • FOB Çmimi: US $ 0.5 - 9,999 / copë
 • Min.urdhër Sasia: 100 Copë / copë
 • Furnizimi Aftësia: 10000 Copë / copë në muaj
 • Port: Ningbo
 • Termat pagesës: L / C, D / A, D / P, T / T
 • Detail Product

  Produkt Tags

  ASTM A325 / A325M Heavy Hex Structural Bolts

  Bulonat janë të destinuara për përdorim në lidhje strukturore. Këto lidhje janë të mbuluara sipas kërkesave të Specifikimi për nyje Strukturore duke përdorur ASTM A325 Bolts, të miratuara nga Këshilli i Kërkimeve mbi lidhjet strukturore, të miratuara nga Instituti Amerikan i çelikut ndërtimit dhe nga Instituti shtrëngimin Industriale.

  Dimension: ASME B18.2.6 (Inch Size),  ASME B18.2.3.7M (Metric Size)

  Thread Size: 1/2″-1.1/2″,  M12-M36, with various lengths

  Grade: ASTM A325 / A325M Type-1

  Finish: oksid Zi, zink Plating, Hot Dip galvanizuar, dacromet, dhe kështu me radhë

  Paketimi: Bulk rreth 25 kgs secili kartoni, 36 kartona çdo paletë

  Advantage: High Quality dhe kontroll të rreptë të cilësisë, çmimeve konkurruese, shpërndarjen në kohë; mbështetje teknike, Raportet Furnizim Test

  Ju lutem mos ngurroni të na kontaktoni për më shumë detaje.

  In 2016, ASTM A325 was officially withdrawn and replaced by ASTM F3125, in which A325 now becomes a grade under the F3125 specification.  The F3125 specification is a consolidation and replacement of six ASTM standards, including; A325, A325M, A490, A490M, F1852, and F2280. 

  Prior to its withdrawl in 2016, the ASTM A325 specification covered high strength heavy hex structural bolts from 1/2″ diameter through 1-1/2″ diameter. These bolts are intended for use in structural connections and therefore have shorter thread lengths than standard hex bolts. 

  This specification is applicable to heavy hex structural bolts only. For bolts of other configurations and thread lengths with similar mechanical properties, see Specification A449.

  Bolts for general applications, including anchor bolts, are covered by Specification A449. Also refer to Specification A449 for quenched and tempered steel bolts and studs with diameters greater than 1-1/2″ but with similar mechanical properties.

   

   

   


 • I mëparshëm:
 • Next:

 • Related Products